Kościół Św. Piotra i Pawła

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Bardzo cennym zabytkiem miasta jest kościół św. Piotra i Pawła (ul. Zamkowa 22).

Został zbudowany jako ewangelicki (od 1945 r. jest kościołem katolickim) w latach 1605-11, w stylu gotyckim. Zastąpił pierwotną, drewnianą świątynię wzniesioną jeszcze w XVI w. Do jego budowy przyczynili się ofiarodawcy, m.in. Friedrich zu Dohna i Andreas von Kreytzen, których herby widnieją nad portalem wejściowym od strony wieży kościelnej.

Kościół wzniesiono z cegły jako jednonawowy, na planie prostokąta. Dopiero w 1729 r. dodano do niego dwie kaplice boczne przez co jego plan przyjął kształt krzyża. W tym samym roku dostawiono do świątyni wieżę, którą niecałe 100 lat później nakryto hełmem z latarnią.

Skarbem świątyni są najstarsze na Mazurach organy wykonane w 1647/48 r. według planu znanego snycerza Joachima Thiele z Kętrzyna. Posiadają one oryginalne, barokowe brzmienie.

Barokowy ołtarz główny zrobiony w XVII w. przyciąga spojrzenie bogactwem zdobień oraz widniejącymi na nim napisami w po łacinie i w języku niemieckim. Znaczącą wartość przedstawia w kościele ambona oraz 2 konfesjonały z XVII w.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Mini przewodnik

Zabytkowa świątynia, wzniesiona przez protestantów w latach 1605-11. Gotycka konstrukcja oryginalnie była jednonawowa, w 1729 r. dobudowano dwie boczne kaplice i wysoką wieżę. Najcenniejszą rzeczą są barokowe organy Joachima Thiele, z 1647/48 r. - najstarszy taki instrument w regionie. Pięknie prezentują się też ambona, ołtarz główny i XVII-wieczne konfesjonały.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja