Muzeum Kultury Ludowej

Grupy narodowościowe i etniczne zamieszkujące dawniej i obecnie północno-wschodnią Polskę, stają się w nim wyraziste, bardziej zauważalne.

Muzeum Kultury Ludowej (ul. Portowa 1) to miejsce, które nikogo nie pozostawia obojętnym na różnorodność kulturową otaczającego świata. Są w nim gromadzone i eksponowane przedmioty gospodarstwa domowego, tkaniny, stroje, obiekty plastyki obrzędowej, rzeźby, obrazy, przedmioty z ceramiki.

W muzealnym archiwum przechowywane są mapy, fotografie, ilustracje, przeźrocza, filmy, mikrofilmy i taśmy magnetofonowe. Dopełnieniem muzealnego sezamu jest biblioteka wypełniona przez specjalistyczne książki i czasopisma w różnych językach, oprócz polskiego w: angielskim, białoruskim, litewskim, niemieckim, romskim, rosyjskim, ukraińskim.

Chętni mogą skorzystać z kursów prowadzonych w pracowniach tkactwa, ceramiki i wyrobu kwiatów artystycznych, w działającym przy muzeum Ośrodku Szkoleniowym Rzemiosł Tradycyjnych. Część wyrabianych w ośrodku cudów trafia do sklepiku muzealnego, gdzie można je zakupić po przystępnych cenach.

Przy muzeum funkcjonuje także „Park etnograficzny nad Węgorapą”, gdzie podziwiać można XVIII i XIX-wieczną architekturę mazurską. Znajdują się tam m.in. drewniane chałupy z Woźnic i Krzyżewa, kuźnia z Zabrostu Wielkiego wzniesiona w konstrukcji ryglowej, drewniana remiza strażacka z Ołownika.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Dodaj opinię

Stała wystawa etnograficzna, dzięki której goście poznają dokładniej tradycje i kulturę zróżnicowanych grup etnicznych i narodowościowych, żyjących współcześnie i w przeszłości na północno-wschodnich skrajach dzisiejszej Polski. Obok prezentacji wielu intrygujących eksponatów i zrekonstruowanej architektury, muzeum przeprowadza warsztaty rzemieślnicze.

Muzeum Kultury Ludowej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Kultury Ludowej, zobacz gdzie w Węgorzewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Kultury Ludowej.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Kultury Ludowej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij