Muzeum Mazurskie w Owczarni

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Ich dzieje i kultura najczęściej umykają uwadze odwiedzających Mazury gości. Mazurzy czyli mieszkańcy południowych Prus Wschodnich, potomkowie polskich osadników z Mazowsza, którzy od XIV stulecia w kilku falach osadnictwa zasiedlili południową i częściowo wschodnią część Prus Książęcych jeśli w ogóle, widziani są jako element mało interesującego lamusa. Nic bardziej mylnego!

Można się o tym przekonać odwiedzając maleńką wioskę Owczarnię położoną 26 km na zachód od Giżycka. Działa tam Muzeum Mazurskie, umiejscowione w zabudowaniach byłego majątku ziemskiego.

Jego ekspozycja składa się m.in. z mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, maszyn rolniczych, warsztatu tkackiego, starych map.

Jej charakter i snute przez gospodarzy muzeum opowieści prowokują do zadumy nad dziejami i kulturą Mazurów, którzy mówili gwarą mazurską, w odróżnieniu od katolickich Warmiaków byli luteranami, najczęściej nie uznawali się ani za Polaków, ani Niemców, lecz za polskojęzycznych Prusaków.

W XIX w. kiedy zostali poddani bezwzględnej germanizacji działał wśród nich przeciwstawiający się jej Gustaw Gizewiusz (Giżycki),który zabiegał o utrzymanie języka polskiego w szkołach, spisywał opowieści ludu mazurskiego

Mini przewodnik

Instytucja pokazująca wyjątkowość odrębnej kultury, jaką między XIV a XIX stuleciem wytworzyli Mazurzy - polskojęzyczni mieszkańcy Prus Książęcych. Oglądaniu zbiorów, jakie tworzą mapy, zrekonstruowane pomieszczenia domowe i warsztaty czy dawne sprzęty codziennego użytku, towarzyszą intrygujące opowieści gospodarzy o minionych czasach i ważnych postaciach.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja