Srokowo

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Bez wątpienia Srokowo, oddalone od Węgorzewa 15 km na zachód jest jedną z najładniejszych wsi w okolicach miasta. Zostało założone w XV w. na planie prostokąta utworzonego przez kwadratowy rynek, z którego wychodziły dwie pary równoległych ulic. Taki plan zasadniczo zachowało do dziś.

To niegdysiejsze miasteczko, którego nazwę ukuto od nazwiska wybitnego geografa, badacza północno-wschodnich ziem polskich Stanisława Srokowskiego zachowało w sobie wiele ciekawych zabytków.

Jednym z nich jest kościół Krzyża Świętego, którego początki sięgają XV w. Z tego okresu pochodzi strojąca ołtarz główny figurka Pięknej Madonny. Młodszy jest kościół ewangelicki, który wzniesiono w 1937 r. jako katolicki.

Kolejną pamiątką Srokowa jest XVIII-wieczny ratusz z dobudowaną w następnym stuleciu wieżą zegarową. W kartuszu umieszczonym na budynku widnieje herb Jana Zygmunta będącego fundatorem pierwszego w miejscowości ratusza wystawionego jeszcze w XVII w.

Obok ratusza znajduje się XVIII-wieczny spichlerz wzniesiony w konstrukcji ryglowej. 6 km na północ od wsi bierze swój początek usytuowana w kierunku miejscowości Bajory leśna ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. Ma ona 12 km długości, jest dobrze oznakowana, znajduje się przy niej 10 przystanków zaopatrzonych w tablice informacyjne, na których poczytać można o bogactwie flory i fauny leżących w malowniczej Krainie Węgorapy lasów. Rozpoczyna się na leśnym parkingu, gdzie znajdują się zadaszone stoły i ławy oraz miejsce na ognisko.

Piechurzy mogą także wybrać się ze Srokowa na górującą nad wsią Diablą Górę (157 m n.p.m.),która stanowi świetny punkt widokowy przede wszystkim na Jezioro Rydzówka i najbliższą okolicę. Na szczycie mieszczą się ruiny wieży widokowej Bismarcka.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz