Węgorzewo

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Dawno, dawno temu, ziemia na której leży, należała do Galindów – ludu bałtyjskiego, jaki według ustnych przekazów chętnie zasiedlał tereny bagniste i podmokłe co potencjalnym wrogom bardzo utrudniało sforsowanie założonych na nich siedzib.

Nie wiadomo dokładnie kiedy Galindowie zniknęli znad krętej, wypływającej z Jeziora Mamry Węgorapy. Niektórzy twierdzą, że przyczynili się do tego Krzyżacy, którzy już w pierwszej połowie XIV w. zbudowali tu swój zamek.

Okoliczny krajobraz pełen morenowych wzgórz i dorodnych lasów przeglądających się w starorzeczach Węgorapy i dzikich bagniskach, zważywszy na obronną funkcję wzniesionego przez nich zamku, przypadł im do gustu. Przy zamku powstała osada, z jakiej z czasem rozwinęło się miasto.

W tym mieście urodził się, aktywnie działał i zmarł wielki botanik i lekarz Georg Andreas Helwing (1666-1748),który umiłował je, bo było jego domem i skarbnicą wspaniałej przyrody. Przybywającym do niego gościom miłe jest nie tylko z uwagi na swą piękną przyrodniczo okolicę. W Węgorzewie panuje bowiem kameralna atmosfera, o którą w innych, atrakcyjnie usytuowanych, mazurskich miastach jest coraz trudniej.

Miejscowość podoba się także dlatego, że leży niby na starcie podróży przez rozlegającą się na południe od niej Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. I dlatego, że zaledwie 14 km na północ od niej zaczyna się Rosja.

Na wycieczkę do Węgorzewa położonego 24 km na północ od Giżycka, powinny wybrać się przede wszystkim osoby zainteresowane kulturą ludową północno-wschodniej Polski. W mieście działa bowiem cieszące się szerokim uznaniem Muzeum Kultury Ludowej prezentujące obfite zbiory etnograficzne związane z kulturą ludową grup narodowościowych i etnicznych, zamieszkujących dawniej i obecnie północno-wschodnią Polskę. Przy muzeum funkcjonuje „Park etnograficzny nad Węgorapą”, w którym znajdują się budynki stanowiące przykłady XVIII i XIX-wiecznej architektury mazurskiej.

Interesująco jawi się również architektura samego miasta. Jego zakątki stroi sięgający początkami XIV stulecia trójskrzydłowy zamek krzyżacki, kościół św. Piotra i Pawła wzniesiony w pierwszej połowie XVII stulecia czy kościół św. Krzyża zbudowany w XX w.

Kolekcjonerzy pięknych widoków mogą wybrać się z Węgorzewa na przechadzkę nad Jezioro Święcajty, gdzie na wzgórzu mieści się rosyjsko-niemiecki cmentarz wojskowy, na którym spoczywają żołnierze polegli w czasie I wojny światowej. Właśnie stamtąd rozlega się wyjątkowo ładna panorama na jezioro, podobnie zresztą jak z usytuowanych na południe od miasta półwyspów Kal i Zwierzyniecki Róg.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz