Zabrost Wielki

W 2003 r., w konkursie na najlepiej zachowaną, zabytkową wieś Warmii i Mazur ogłoszonym przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia w ramach projektu „Nowe życie pod starymi dachami” zwyciężył m.in. Zabrost Wielki położony 22 km na północny wschód od Węgorzewa.

Ze zniszczeń I wojny światowej został odbudowany w oparciu o dawny układ historyczny przez berlińskiego architekta Karla Kujatha i do dzisiaj przetrwał w niezmienionym kształcie.

Zachowało się w nim wiele chałup z podcieniami, wzniesionych w konstrukcji ryglowej. Jedną z nich - wystawioną na przełomie XIX i XX w. kuźnię można oglądać w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

We wsi warto zwrócić uwagę także na cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej. Większość znajdujących się na nim grobów pozostaje w fatalnym stanie. Mimo tego porośnięty starodrzewem, z wystającymi gdzieniegdzie żeliwnymi krzyżami wydaje się osobliwie piękny.

Śladem I wojny światowej w miejscowości jest również granitowy głaz znajdujący tuż za ostatnimi zabudowaniami wsi. Wyryta jest na nim data 1914 upamiętniająca przypuszczalnie bitwę stoczoną tu we wrześniu tego roku.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Dodaj opinię
Zabrost Wielki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zabrost Wielki, zobacz gdzie w Węgorzewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zabrost Wielki.
  • 11-606 Zabrost Wielki
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zabrost Wielki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij