Jezioro Święcajty

Jakieś 1,5 km na południowy wschód od centrum miasta, obłoki na węgorzewskim niebie odbija Jezioro Święcajty stanowiące wschodnią część kompleksu zwanego Jeziorem Mamry.

Właśnie nad nim, na niewielkim wyniesieniu znajduje się fantastyczny punkt widokowy na jezioro oraz jego okolicę. Punkt ten mieści się na dawnym cmentarzu wojskowym, gdzie pochowani są żołnierze niemieccy i rosyjscy, którzy zginęli w czasie I wojny światowej. Nekropolia leży nad jedną z północnych zatok Jeziora Święcajty, nieopodal Sobina (część Węgorzewa) i sąsiadującej z miastem Koloni Rybackiej.

Ładną panoramę jeziora można też podziwiać z usytuowanych na południe od miasta półwyspów Kal i Zwierzyniecki Róg.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Dodaj opinię

Wschodni zbiornik akwenu zbiorczo nazywanego Mamrami - obok Śniardw największego w Polsce. Święcajty to akwen polodowcowy, o powierzchni blisko 870 ha i linii brzegowej o długości niespełna 19 km. Warto wybrać się na któryś z punktów widokowych, by w pełni ujrzeć urodę tego jeziora. Jeden z nich, nad północną zatoczką, znajduje się na cmentarzu z czasów I WŚ.

Jezioro Święcajty adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jezioro Święcajty, zobacz gdzie w Węgorzewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jezioro Święcajty.
  • 11-600 Węgorzewo
  • 8694000
  • 5
  • 2
  • 28
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jezioro Święcajty opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij