Piramida w Rapie

Jeszcze parę lat temu mało kto w ogóle o niej słyszał. W 2000 r. napisało o niej kilka popularnych magazynów i zrobiło się na jej temat głośno. Piramida w Rapie, usytuowanej 32 km na północny wschód od Węgorzewa (drogą przez Banie Mazurskie) w pełni na ów rozgłos zasługuje.

Znajduje się w lesie, na końcu kilkusetmetrowej, gruntowej drogi prowadzącej na prawo od szosy wiodącej do Rapy. Została zbudowana w 1811 r. według projektu Bartela Thorwaldsena, na zlecenie ówczesnego właściciela Rapy - Friedricha Heinricha von Fahrenheid.

Miała być grobowcem dla członków pruskiej familii von Fahrenheid, która na początku XVIII w. odkupiła wieś od Christopha von Rap, od nazwiska jakiego ukuto nazwę miejscowości. Rodzina von Fahrenheid miała swój neoklasycystyczny pałac w Bejnunach (obecnie Uljanowskoje w Rosji, w okręgu kaliningradzkim) położonych ok. 5 km na północ od grobowca. W piramidzie została pochowana 3-letnia córka Friedricha Heinricha, kilku innych członków jego rodziny, wreszcie on sam.

Piramida ma postać ostrosłupa o wysokości 15,9 m i kwadratowej podstawie 10,4 m, kąt pochylenia jej ścian zewnętrznych wynosi 68-70°, wewnętrznych 51°52.

Taka jej konstrukcja została oparta na wzorach egipskich piramid, przypuszczalnie z myślą o naturalnej mumifikacji złożonych w niej zwłok.

Radiesteci zgodnie uważają że, w miejscu, w którym się znajduje, występuje wielka koncentracja pozytywnego promieniowania energii Ziemi i kosmosu co oprócz konstrukcji grobowca ma znaczący wpływ na naturalną mumifikację pochowanych tam ludzi. Usytuowanie i konstrukcja piramidy mają też sprawiać, że z daleka omijają ją komary i muchy.

W 1945 r. grobowiec został zdewastowany przez Rosjan, najprawdopodobniej wówczas zostały rozbite trumny a ciałom odrąbane głowy. W takim stanie zachował się do dziś.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Dodaj opinię

Zdewastowany grobowiec z 1811 r., zaprojektowany przez Bartela Thorwaldsena. Zleceniodawca budowy, Friedrich von Fahrenheid, był wielkim pasjonatem egipskiej kultury i folkloru. Ściany piramidy - o wysokości 15,9 m i bokach długości 10,4 m - nachylają się tak samo jak w grobowcach faraonów. Punkt umiejscowienia ma mocno promieniować energią Ziemi i wszechświata.

Piramida w Rapie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Piramida w Rapie, zobacz gdzie w Węgorzewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Piramida w Rapie.
  • 19-520 Rapa
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Piramida w Rapie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij