Polowa kwatera Himmlera

W pięknym obliczu Mazur kryją się zakamarki ciemne i wiejące grozą. Są nimi pozostałości kwater hitlerowskich, jakie w czasie II wojny światowej powstały na tym terenie, by stanowić schronienie dla najwyższych notabli i współpracowników Hitlera.

Jedną z nich, zlokalizowaną w pobliżu Giżycka jest kwatera polowa dowódcy SS i Policji Heinricha Himmlera w Pozezdrzu położonym 12 km na północny wschód od Giżycka. Nosiła ona kryptonim „Hochwald”. Himmler rezydował tu w największym schronie, którego żelbetowe ściany i strop miały grubość 2 m, a w 1944 r., na wypadek alianckich nalotów zostały otoczone dodatkowym płaszczem ochronnym.

Na niewiele się to zdało, bo 20 listopada 1944 r. kwatera została opuszczona, a rok później wysadzona w powietrze przez niemieckich saperów. Do dzisiaj zachowały się z niej ruiny 9 zabudowań, w tym największego schronu Himmlera.

Dodaj opinię

Opuszczone ruiny kompleksu z 1941 roku, z którego mieli korzystać najważniejsi notable III Rzeszy. W “Hochwaldzie” przez pewien czas przebywał Heinrich Himmler - dowódca SS. Potężne schrony (zachowało się 9), z żelbetowymi ścianami o grubości dochodzącej do 2 metrów i wyposażone w dodatkowe maskowanie chroniące przed nalotami, ewakuowano w listopadzie 1944 r.

Polowa kwatera Himmlera adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Polowa kwatera Himmlera, zobacz gdzie w Węgorzewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Polowa kwatera Himmlera.
  • 11-610 Pozezdrze
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Polowa kwatera Himmlera opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij