Rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg

Przez ostatnie tysiąc lat wykorzystywano je do budowy obiektów obronnych, sakralnych, mieszkalnych, dróg. W dalekiej przeszłości, największe z nich Prusowie wykorzystywali jako ołtarze ofiarne.

Głazy narzutowe, jakie zostały przyniesione na Warmię i Mazury przez lodowiec ze Skandynawii dzisiaj bywają po prostu obiektami podziwu.

Ok. 15 km na północny zachód od Giżycka, nieopodal wsi Fuleda, na półwyspie wcinającym się w Jezioro Mamry między Jeziorem Dobskim, a Jeziorem Kisajno znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej „Głazowisko Fuledzki Róg”.

Zajmuje on obszar ok. 40 ha, na którym znajduje się blisko 6000 głazów, przy czym największy ma ponad 9 m w obwodzie i 2 m wysokości. Rezerwat został wydzielony z rezerwatu przyrody „Jezioro Dobskie” chroniącego polodowcowy krajobraz oraz kolonie lęgowe kormorana, czapli siwej, derkacza, żurawia, mewy srebrzystej i rybitwy.

Dodaj opinię

Licząca 40 ha część rezerwatu “Jezioro Dobskie”, zasługująca na szczególną uwagę ze względu na niesamowite skały, które pozostawił po sobie skandynawski lądolód. Na Fuledzkim Rogu doliczono się 6 tys. głazów - w przeszłości wykorzystywanych na wiele sposobów. Największy liczył 2 m wysokości i 9 m w obwodzie. W rejonie gniazdują też cenne gatunki ptaków.

Rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg, zobacz gdzie w Węgorzewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg.
  • Ulica
    Fuleda
    Rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg mieści się przy ulicy Fuleda w Węgorzewie
  • 11-500 Giżycko
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij