Szlak kajakowy rzeką Sapiną

Nieopodal Bogaczewa, bo w pobliżu wsi Kruklin oddalonej od niego 23 km na północny wschód (drogą przez Rydzewo) przebiega szlak kajakowy rzeką Sapiną.

Rozciąga się na długość 34 km i jest szlakiem łatwym czyli występują na nim nieznaczne bystrza, mielizny i łatwe do pokonania zakręty. Trasa rozpoczyna się na Jeziorze Kruklin z rezerwatem ornitologicznym, dalej wiedzie przez Jezioro Patelnia, wieś Kruklanki, Jezioro Gołdopiwo, Jezioro Wilkus uważane za najładniejsze na trasie, Jezioro Pozezdrze, Jezioro Stręgiel, Jezioro Święcajty.

Jest niebywale malownicza jak cała Sapina, z którą związana jest legenda o zatopionym w niej osobliwym skarbie.

Otóż, jedno ze wzgórz nad Sapiną służyło swego czasu za szubienicę. Na rosnącej na nim sośnie wieszano rozmaitych rzezimieszków. Miejscowych martwiły dziwne odgłosy dochodzące w tamtej okolicy spod ziemi. Wszyscy wiedzieli wszak, że dusze powieszonych szubrawców natychmiast zabiera diabeł do swego królestwa, gdzie przepadają bez wieści.Postanowili więc pójść na górę, wykopać w niej dół i sprawdzić źródło tajemniczych odgłosów. O pomoc poprosili leciwego mędrca mieszkającego w leśnych ostępach, w okolicach wsi Kuty. On wskazał gdzie należy kopać. Gdy natrafiono na ceglany mur a potem lochy, starzec zszedł do nich a po wyjściu oznajmił, że kryje się tam ogromna skrzynia z wielkim skarbem i mały trzos, który pragnie dla siebie zatrzymać Ludzie wyciągnęli skrzynię z trzosem, ledwo załadowali je na wóz, ale z zachłanności zabronili zbliżać się do nich starcowi. Wtem skrzynia zsunęła się z wozu i zaczęła staczać się w dół do rzeki. Nikt nie był w stanie jej zatrzymać. Wpadła z hukiem do wody i na zawsze zniknęła w jej głębinach. A chciwi ludzie stracili ogromny majątek wraz z trzosem, w jakim kryły się ponoć zaczarowane rękawiczki, przy pomocy których mędrzec mógł uzdrawiać ludzi i zwierzęta. Kto wie, może ktoś przemierzający Sapinę kiedyś je na dnie rzeki odnajdzie.

Dodaj opinię

Licząca 34 km urokliwa trasa, wiodąca przez ciekawe jeziora - m.in. stanowiące rezerwat ornitologiczny Kruklin, a także Patelnię, Gołdopiwo, wyjątkowo ładne Pozezdrze, Stręgiel i na końcu Święcajty. Szlak zalicza się do łatwych, rzeczny nurt i zakręty nie sprawiają poważnych problemów. A nuż uda się trafić na legendarny skarb, jaki ma czekać na dnie Sapiny?

Szlak kajakowy rzeką Sapiną adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szlak kajakowy rzeką Sapiną, zobacz gdzie w Węgorzewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szlak kajakowy rzeką Sapiną.
  • 11-500 Kruklin
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szlak kajakowy rzeką Sapiną opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij