Zabytkowa architektura dworska

Okolice Węgorzewa są doskonałym miejscem na przyjrzenie się architekturze dworskiej XVIII, XIX i XX w.

W położonych od kilku do kilkunastu kilometrów od miasta miejscowościach jak Budzewo, Dąbrówka Nowa, Perły, Pniewo, Pochwałki, Ruska Wieś, Stawiska, Trygort, Więcki, Zawady znajdują się dworki należące niegdyś do pruskich familii Lehndorffów, Contagów, Preussów, Voightów i in.

Najczęściej otoczone są one założeniami parkowymi. Większość owych dworków stroją pilastry, lizeny, boniowania, gzymsy, kolumny, ganki, balkony i werandy. Zasadniczo budowle pozostają jednak w kiepskim stanie technicznym.

Wyjątkiem jest pałac w Więckach, w którym mieści się obecnie gimnazjum.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Dodaj opinię

Mazury stanowiły niegdyś włości potężnych i bogatych familii arystokratycznych. Preussowie, Lehndorffowie, Voightowie, Contagowie (i inni), jak na szlachtę przystało, pobudowali sobie okazałe dworki i pałacyki. Bardzo często razem z imponującymi ogrodami. Takie rezydencje, pozostające najczęściej w fatalnym stanie, stoją m.in. w Więckach, Perle, czy Trygorcie.

Zabytkowa architektura dworska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zabytkowa architektura dworska, zobacz gdzie w Węgorzewie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zabytkowa architektura dworska.
  • 11-600 Węgorzewo
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zabytkowa architektura dworska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij